TURISTICKÉ AKTIVITY NA VRANOVSKÉ PŘEHRADĚ:

TURISTICKÉ AKTIVITY NA VRANOVSKÉ PŘEHRADĚ

Vranovská přehrada z paluby výletní lodi Viktorie

 Máte jedinečnou možnost za jediný den poznat jedinečnost Vranovského zámku, majestátnost hradu Bítov, zříceninu hradu Cornštejn, vychutnat si příjemnou plavbu na lodi Valentýna nebo vyzkoušet zbrusu novou výletní loď Viktorie.

 Vranov nad Dyjí a zejména okolí Vranovské přehrady, nabízí jedinečnou možnost spatřit krásy tohoto regionu, prožít krásné nevšední zážitky díky neuvěřitelně veliké koncentraci historických, kulturních památek, orámovaného neopakovatelnou přírodou národního parku Podyjí, na tak malém uzemí našeho regionu.

V neposlední řadě, pak jistě rádi využijete jízdu turistickým vláčkem, kterým vám můžeme zpestřit cestu mezi přístavištěm lodí a historickými památkami. Při takovém zajímavém dni jsme samozřejmě nezapomněli ani na občerstvení a něco osvěžujícího. Například ve formě příjemné chuti zmrzliny, palačinek nebo jiných dobrot z Cukrárny na hrázi.

Toto vše s námi opravdu zažijete. Stačí si vybrat jeden z řady výletů připraveného na míru a poznat náš kraj, jak jej neznáte. Využijte skutečně atraktivní a netradiční plavby lodí. Na výběr máte například plavby, které mohou být kombinovány s večeří v krásné a příjemné restauraci, taneční hudbou, degustací kvalitních vín, ochutnávek sýrů.

 

Hrad Bítov

 Je jedním z nejstarších a nejromantičtějších hradů na českém území. 

Jednotlivé okruhy zahrnují palácové interiéry, zbrojnici, hradní vězení, hladomornu, mučírnu, hradní kapli. Palácové interiéry, které jsou hlavním okruhem, upoutají rozsáhlou novogotickou iluzivní výmalbou jednotlivých sálů a salonků v prvním patře. Místnosti jsou vybaveny stylovým, historickým nábytkem, odrážejícím jednotlivá období slohů. Stěny jsou doplněny sbírkou obrazů tzv. druhé vlny německých a rakouských romantiků Schnorra z Carolsfeldu, Karla Russe, Fendiho, Wilhelma von Camphausena. V přízemí sally terreny uvidíte atypickou kolekci osvětlovadel, vyrobených z kolorovaného plechu.

Ve druhém patře se nachází rozsáhlá zoologická sbírka tuzemských i cizokrajných zvířat, založená bratry Vladimírem a Otakarem z Daunu, kteří procestovali velkou část světa.Poslední soukromí majitel hradu (do roku 1945) velkoprůmyslník baron Jiří Haas z Hasenfelsu byl také velkým milovníkem zvířat a kromě toho, že na hradě založil soukromou zoologickou zahradu (jednu z největších v té době na kontinentě), rozšířil také sbírku obou bratrů, zejména o největší sbírku vycpaných psů na světě, čítající 50 psů nejrůznějších ras.

 

Zámek Vranov nad Dyjí

 Patří k nejpozoruhodnějším světským stavbám středoevropského baroka. Vznikl přestavbou ze zeměpanského románskogotického hradu, který je poprvé připomínaný k roku 1100. Dnes je zámek národní kulturní památkou situovanou v západní části Národního parku Podyjí.

 K dispozici jsou návštěvníkům čtyři prohlídkové okruhy. Instalované interiéry zámku představují především monumentální sál předků rodu Althannů z konce 17. století, patřící do klenotnice evropského barokního stavitelství. Bohatě zařízené interiéry přibližující v náznaku vytříbenou kulturu šlechtického bydlení zámku Vranov nad Dyjí z konce 18. a z celého 19. století. Ukázky kameniny pocházejí z produkce proslulé místní manufaktury.

Prohlídka zámecké kaple zavede návštěvníka do působivých interiérů jedné z nejpřednějších moravských církevních staveb z konce 17. století, které je dílem protagonisty středoevropské barokní architektury Jana Bernarda Fischera z Erlachu.

Prohlédnout si můžete také velkou sezónní výstavu historického uměleckého řemesla v kočárovně před hlavní branou do zámku Vranov nad Dyjí s exponáty pocházejícími většinou z nezpřístupněných depozitářů jihomoravských hradů a zámků. Výběrový okruh zahrnuje detailní prohlídku zahrady pod přístupovým mostem zámku Vranov nad Dyjí, s výkladem o lesoparku a o zeleni na jeho nádvořích a v jeho interiérech.

 

Zřícenina Cornštejn

 Až se budete slunit u Vranovské přehrady, nezapomeňte si udělat výlet na romantický hrad Cornštejn. Založen byl ve 14. století a svého času patřil mezi mocné moravské hrady. Od konce 16. století byl ale opuštěný, a proto o něm dnes můžeme mluvit jen jako o zřícenině. V sezoně se tu koná spousta zajímavých akcí: vystoupení šermířů, kejklířů a žongléřů nebo historické muzicírování.